Háború és lopás 3. rész – 5 millió hektárnyi termőterületet „elloptak”, de Zelenszkij nem meri elmondani, kik tették

Cikksorozatunk legújabb részében bemutatjuk, melyek az ukrán termőterületeken gazdálkodó lagnagyobb cégek, és milyen ezek háttere.

Az aszályos idő ellenére Zala megyében kiemelkedően magas volt a búza termésátlaga – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) megyei elnöke csütörtökön az MTI-vel.
A csaknem 25 ezer hektárnyi területen átlagosan 6,3 tonna őszi búzát arattak le hektáronként, míg a tavalyi átlaghozam 6,1 tonna volt – mondta Sabján Krisztián.
A búza minőségével nem volt probléma, de a learatott mennyiség mindössze 30-40 százaléka étkezési minőségű.
A kalászos gabonát 35 448 hektáron aratták le: a 6500 hektáros őszi árpa hektáronkénti átlaghozama 5,3 tonna, a tavaszi árpáé (1500 hektáron) pedig 5,6 tonna volt. Kisebb területen zabot, tritikálét és rozst arattak.
A nyáron betakarított szántóföldi növények termésátlaga a sokéves átlagnak meglelően alakult, repcéből viszont kevesebb termett, mint a korábbi években. A közel 15 ezer hektárnyi repceföldön átlagosan 2,3 tonna termést takarítottak be, 0,9 tonnával kevesebbet, mint tavaly – közölte Sabján Krisztián.
Hozzátette: a gazdálkodók az időjáráshoz alakítják a munkáikat, a szalma betakarítás szinte teljesen befejeződött, és a tarlóhántásokkal is jól haladnak. Akik a terület alapú támogatások feltételeként megszabott zöldítést ökológiai másodvetéssel szeretnék teljesíteni, már elkezdték a vetéseket.
A 8800 hektáron termelt napraforgó betakarítása várhatóan szeptember közepén kezdődik el, hektáronként a becslések szerint 3 tonna termésre számítanak.
A kukorica vetésterülete 27 700 hektár, a zalai gazdálkodók bizakodnak, hogy átlagos lesz a terméshozamban. A kukorica tavalyi átlagtermése 8,67 tonna volt hektáronként.
(MTI)